Kremy · Porady

Bezpieczne spotkanie ze Słońcem

Lato zbliża się wielkimi krokami, a na dworze robi się coraz goręcej. Jest to okres, w którym wiele osób decyduje się na spędzanie czasu na dworze w promieniach słońca. Promieniowanie słoneczne w umiarkowanej ilości bardzo korzystnie wpływa na zdrowie. Wynika to z produkcji witaminy D w skórze. Już kilkunastominutowa ekspozycja ciała na światło słoneczne, a właściwie na zawarte w nim promieniowanie ultrafioletowe, powoduje wyprodukowanie takiej ilości witaminy D, która z nawiązką zaspokaja potrzeby naszego organizmu.

Bezpieczne spotkanie ze SłońcemEfektem wystawienia ciała na działanie słońca jest jego brązowienie, zwane opalaniem. Opalona skóra staje się bardziej odporna na działanie promieniowania UV, choć wymaga szczególnej troski, aby proces opalania przebiegał bez nadmiernego wysuszenia i innych, nieprzyjemnych powikłań. W tym celu po opalaniu stosuje się kremy nawilżające, a przed ekspozycją kremy, balsamy i inne produkty zawierające filtry UV.

Opalanie się przez krótki czas, nawet bez żadnych filtrów nie powinno oddziaływać niekorzystnie na zdrowie. Niestety, gdy na słońcu będziemy prażyć się długo, należy stosować odpowiednią ochronę skóry. Wygodny do aplikacji jest spray do opalania, którym psikamy narażone miejsca. Można go też trochę rozetrzeć. Często ma tłustawą konsystencję, która dodatkowo zabezpiecza skórę przed utratą wody podczas opalania. Często stosowanym środkiem jest balsam do opalania, który aplikuje się podobnie do balsamów nawilżających. Obydwa preparaty powinny zawierać filtry UV dostosowane do czasu pobytu na słońcu, natężenia promieniowania, a także wrażliwości danego miejsca ciała na promieniowanie UV.

Warto pamiętać, że niektóre znamiona czy brodawki wymagają zupełnego osłonięcia przed światłem słońca na czas opalania. Podobnie jest z plamami bielaczymi, w których występuje bardzo ograniczona liczba melanocytów, więc takie strefy są niezwykle wrażliwe na powstawanie oparzeń słonecznych. Takie miejsca powinny być zabezpieczone preparatami o najwyższym faktorze ochronnym, a najlepiej w ogóle niewystawiane na bezpośrednie działanie słońca.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *